Dlaczego wymieniamy opony letnie na zimowe?

Dlaczego wymieniamy opony zimowe na letnie? Odpowiedź jest bardzo prosta – ponieważ dbamy o bezpieczeństwo swoje, pasażerów i innych użytkowników dróg. I choć w Polsce nie ma obowiązku jazdy na oponach zimowych, to dla własnego dobra powinniśmy je stosować.

Przede wszystkim i opony zimowe, i opony letnie to nasze bezpieczeństwo. Na oponach letnich nie możemy jeździć zimą i odwrotnie – na oponach letnich nie pojedziemy latem. Zimówki zapewniają inną drogę hamowania w tak trudnych warunkach jak lód i śnieg czy błoto pośniegowe. Nie nadają się natomiast do jazdy po drodze suchej lub wtedy, gdy pada deszcz i jest wysoka temperatura dodatnia. Do auta kupuje się wycieraczki samochodowe, a przyczepy samochodowe przydają się w lecie, podczas wakacji. Można nabyć też pióra wycieraczek, gdy zepsuje się fragment tego produktu. Kierowcy dbają o auta i odnawiają je, gdy zachodzi taka potrzeba.

Droga hamowania auta, które jedzie na letnich oponach w zimie z prędkością 50 km/h wynosi 63 metry. Zimówki skracają ją o połowę. Podobnie jest przy ruszaniu lub podjeździe pod górkę. Przy jednym i drugim kierowcy jadący w zimie na letnich oponach mogą mieć problem. Te różnice powoduje konstrukcja samej opony, rodzaj użytej gumy, a przede wszystkim bieżnik opony, który pozwala na większe i łatwiejsze odprowadzenie śniegu, lodu, czy błota pośniegowego, co ułatwia jazdę i podnosi poziom jej bezpieczeństwa.