Jak nie zasnąć za kierownicą?

Sen rządzi się swoimi prawami i niekoniecznie musimy być zmęczeni i niewyspani, aby zasnąć za kierownicą samochodu. A taki sen jest bardzo niebezpieczny. Może doprowadzić do wypadku, w którym sami poniesiemy szkodę, ale i wyrządzimy ją komuś. Co zrobić, aby nie zasnąć za kierownicą?

Statystyki policyjne nie kłamią. W 2012 roku zmęczenie lub zaśnięcie było przyczyną 510 wypadków. Zginęły w nich aż 84 osoby. Jest to 3, 3% wszystkich ofiar wypadków drogowych. 814 osób odniosło natomiast obrażenia. Zaśnięcie i zmęczenie jest niebezpieczne. Jak się przed nimi uchronić? Producenci pojazdów, wiedząc o tych przerażających statystykach, wymyślili systemy kontroli koncentracji kierowcy. Samochód inteligentnie wyczuwa nastrój prowadzącego i go budzi – wibracjami, piskiem i nakazuje natychmiastowe zatrzymanie pojazdu.

Do auta potrzebne są felgi stalowe, haki holownicze, te ostatnie gdy auto trzeba holować. Wiadomo, że busy do holandii wożą setki Polaków do pracy. Mogą oni zarobić niezłe pieniądze, jednak pracując bardzo ciężko. Dobry skup samochodów skupuje wszelkie auta i albo rozbiera je na części, albo odsprzedaje dalej, innym osobom.

A, gdy nie mamy takiego systemu w naszym samochodzie, co możemy zrobić? Po pierwsze, nigdy nie należy wsiadać za kierownicę, gdy jesteśmy przemęczeni albo, gdy zbyt mało spaliśmy. Sen upomni się o siebie w najmniej oczekiwanym momencie. Gdy jednak senność ogranie nas w najbardziej nieoczekiwanej chwili, zatrzymajmy się i zróbmy sobie przerwę najlepiej na… drzemkę. Nawet 15 minut takiego snu da nam więcej energii niż kawa. Pamiętajmy o tym. Drzemka jest najlepszym lekarstwem na sen.