EGZAMIN NA PRAWO JAZDY

Przyczyny negatywnego wyniku egzaminu na prawo jazdy

 

Część osób, które kilkakrotnie podchodziły do egzaminu praktycznego na kat. B i uzyskały negatywny wynik uważają, że to jest wina egzaminatora. Egzaminatorzy są źli i specjalnie „oblewają”, to tylko od niego zależy czy zdam – często można usłyszeć takie słowa szkoląc osoby ubiegające się o prawo jazdy. Tak naprawdę to nie jest wina egzaminatora chociaż i tu zdarzają się wyjątki. Najczęściej jest to spowodowane brakiem umiejętności osoby zdającej.

 

Od jakiegoś czasu zajmuje się głównie jazdami doszkalającymi. Umiejętności osób przychodzących na szkolenie ( często już po kilku egzaminach praktycznych ) czasami twierdzących, że świetnie jeżdżą i że potrzebują tylko przypomnienia przed egzaminem są naprawdę kiepskie. W większości przypadków jestem w 100% pewny, że zaistniała sytuacja jest to wina instruktora u którego te osoby szkoliły się. Inna sprawa, że część osób pomimo tego, że są świadome brakiem umiejętności idą na egzamin w nadziei, że się uda zdać. Nie możemy liczyć na to, że egzaminator nie zauważy naszych niedociągnięć w prowadzeniu samochodu. Błędy można popełniać. Pomimo tych pomyłek wynik egzaminu może być pozytywny, ale nie może być zachowań stwarzających zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

 

Pewnego dnia zadzwonił do mnie mąż mojej późniejszej kursantki ( przystąpiła już do 6 egzaminów ), żeby zapisać żonę na jazdy. Twierdził, że żona bardzo dobrze jeździ, przynajmniej tak mówiło pięciu instruktorów, z którymi wcześniej jeździła. Po dwóch godzinach jazd ze mną okazało się, że żona tego pana, nie potrafiła ruszać na płaskiej nawierzchni ani na wzniesieniu, nie potrafiła skręcić w lewo na skrzyżowaniu, nie potrafiła przejechać bezpiecznie przez skrzyżowanie o ruch okrężnym, nie panowała nad samochodem przy skręcie w prawo w wąską drogę, nie potrafiła zmieniać biegów, nie potrafiła zmienić pasa ruchu... mógłbym jeszcze dużo wymieniać. Wyjeździła ze mną kilkanaście godzin uzyskując pozytywny wynik egzaminu. Tylko dlaczego ta pani przystąpiła do tylu egzaminów? Instruktorzy, z którymi jeździła twierdzili, że jeździ wspaniale – mamy odpowiedź na powyższe pytanie. Jednak nie zawsze jest to wina instruktora. Każda osoba, która uczestniczy w kursie prawa jazdy powinna poświęcić czas w domu na naukę. Wielu kursantów po wyjeżdżeniu 30 godzin nawet nie zna symboli obowiązkowych świateł w samochodzie oraz nie potrafi ich nazwać oraz powiedzieć do czego służą.

 

Funkcja instruktora nauki jazdy, nadzwyczaj ważna w pierwszej fazie kursu prawa jazdy, powinna powoli zmniejszać się do obecności w samochodzie. Nagminnie zdarza się tak, iż przez cały okres trwania kursu praktycznego instruktor prowadzący wyręcza we wszystkim osobę szkolącą się. Niekiedy jest to ewidentna wina kursanta, który nie chce samodzielnie myśleć i działać, jednak najczęściej to instruktor nie wykazuje chęci do przekazywania wiadomości.

 

Jeżeli chcemy rozpocząć kurs prawa jazdy lub wziąć jazdy doszkalające, nie wyrzucając pieniędzy w błoto, wybór odpowiedniejszkoły nauki jazdy a tak naprawdę odpowiedniego INSTRUKTORA NAUKI JAZDY jest najważniejszą sprawą!

 

10 czynności, których nie potrafi wykonać połowa osób przychodzących do nas na jazdy doszkalające przed egzaminem państwowym na prawo jazdy:

są to często osoby po kilku egzaminach praktycznych

 

Lp.

Manewry

Liczba osób w %, która nie potrafi wykonać danej czynności

1

Ruszanie na płaskiej nawierzchni

70%

2

Ruszanie na wzniesieniu

70%

3

Jazda pasem ruchu tzw „łuk”

70%

4

Skręt w lewo na skrzyżowaniu

99%

5

Ruch okrężny – skręt w lewo lub zawracanie

80%

6

Zmiana biegów

50%

7

Obserwacja znaków – pionowych i poziomych

70%

8

Skrzyżowania z tzw „pierwszeństwem łamanym”

50%

9

Zmiana pasa ruchu

60%

10

Parkowanie prostopadłe i równoległe

60%

 

Brak powyższych umiejętności spowoduje negatywny wynik egzaminu.


Zawracanie na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej z wykorzystaniem biegu wstecznego.